1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

پیشگیری از واریس

PDFچاپنامه الکترونیک

پیشگیری از واریس

برای پیشگیری از بروز واریس توصیه های زیر را رعایت کنید :


▪ بالا نگه داشتن پاها: همه افراد (به خصوص خانم ها) بهتر است روزی چند بار پاهای خود را بالاتر از سطح قلب نگه دارند تا تا خون وریدهای ساق پا تخلیه شده و قطر وریدها به حالت نرمال برگردد.

▪ تغییر وضعیت پا: افرادی که شغلشان به صورتی است که مجبورند ساعت های متمادی سرپا باشند باشند ویا پشت میز بنشینند ، بهتر است روزی چند بار، برای مدتی کوتاه به قدم زدن بپردازند و مچ پای خود را حرکت دهند. علاوه بر آن، از نشستن های طولانی هم باید پرهیز شود. در پروازهای طولانی نیز باید هر از چندی قدم زد یا پاها را کمی بالا آورد.
▪ خودداری از پوشیدن لباس های تنگ: لباس های تنگ، به خصوص در ناحیه کمر و رانها باعث افزایش فشار در سیستم وریدهای پا میگردد و بازگشت وریدی را مختل میکند.
▪ جلوگیری از یبوست: یبوست یکی از مواردی است که می تواند سبب ایجاد یا تشدید واریس شود. لذا پس با مصرف میوه و سبزیجات و غذاهای حاوی فیبر باید از بروز آن جلوگیری کرد.


▪ پرهیز از اضافه وزن: شدت واریس با افزایش وزن رابطه مستقیم دارد ، لذا افرادی که اضافه وزن دارند با رسیدن به وزن مطلوب می توانند تا حدی از بروز واریس جلوگیری کنند .
▪ ورزش منظم و سبک : پرداختن به ورزش های سبک و نرمشی مانند پیاده روی و شنا از توصیه های موکد است. ولی از ورزشهای سنگین و قدرتی باید خودداری شود .
▪ زیاد نماندن در حمام و سونا: حضور طولانی مدت در حمام یا سونا نیز می تواند سبب افزایش تورم وریدها شود. سونای بخار و خشک هر دو برای واریس مناسب نیست .

▪ پوشیدن جوراب های پیشگیرانه : در افرادی که مستعد واریس میباشند مانند افرادی که سابقه واریس در خانواده داشته و لازم است روزها برای طولانی مدت کار در حال ایستاده یا نشسته داشته باشند ، این جورابها توصیه میشود . این جوراب ها با فشار روی وریدهای ساق پا از بروز واریس جلوگیری می کنند. البته مهم است که این جوراب ها اندازه و سایز مناسب و استاندارد داشته باشند.

خودداري از نشستن بصورت دو زانو و چهار زانو در درمان واريس و جلوگيري از ايجاد يا تشديد بيماري کمک کننده است.

استفاده از سرویس بهداشتی فرنگی بجای سرویس بهداشتی ایرانی توصیه می شود.

هر گونه سوالی در این زمینه دارید از طریق ایمیل این نشانی پست الکترونیک دربرابر spambot ها و هرزنامه ها محافظت می شود. برای مشاهده آن شما نیازمند فعال بودن جاواسکریپت هستید مطرح کنید.

بازنگری : آذر ماه 1398

جراحي عروق

 

آدرس مطب :  مشهد میدان بيمارستان امام رضا (ع)  - ابتدای خیابان رازی – ساختمان پزشکان رازی تلفن مطب:   38553575 (9851+)

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به دکتر حسن راوری می باشد و هرگونه کپی برداری از مطالب آن تنها با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright (C) 2012 by http://www.Rahefardaco.ir. All Rights Reserved .

 ravarih@mums.ac.ir     hassanravari@yahoo.com