1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

ترومبوز سیاهرگی عمقی (DVT)

PDFچاپنامه الکترونیک

ترومبوز سیاهرگی عمقی (DVT)

ترومبوز سیاهرگی عمقی (DVT) به معنای تشکیل لخته خونی در دیواره داخلی یک سیاهرگ عمقی است. این اختلال که به DVT معروف است، غالبا سیاهرگ‌های اندام تحتانی را درگیر می‌کند. ایجاد لخته‌های خونی در مسیر عروق خونی اندام‌ها، باعث اختلال جریان خون شده و درنتیجه منجربه انسداد نسبی یا کامل عروق خونی می‌گردد. اگرچه ترومبوز سیاهرگی (وریدی) عمقی بیشتر در سیاهرگ‌های اندام تحتانی اتفاق می‌افتد ولی اندام فوقانی را نیز ممکن است درگیر کند.این بیماری در خانم ها شایع تر است.

علل شایع بروز این بیماری شامل :

عدم تحرک به دلیل بستری در بخش مراقبتهای ویژه ، CCU ، بدنبال تصادفات شدید ، مصرف قرصهای ضد باداری و یا به علت کمبود ژنتیکی برخی فاکتورهای ضد انعقادی بدن

در مسافرتهای طولانی که پاها بدون تحرک و پایینتر از سطح بدن است ، احتمال بروز بیماری زیاد میگردد.

یک علت زمینه بروز این بیماری واریس است. لذا بیماران مبتلا به واریس باید اقدام به درمان کنند تا دچار لخته در ورید ها نشوند.

علائم این بیماری شامل :

درد و تورم اندام مبتلا که تورم پا با ایستادن و راه رفتن تشدید شده وبا بالا نگه داشتن پاها درد وتورم کاهش می یابد.

عوارض بیماری:

یکی از مهمترین عوارض احتمالی آمبولی ریوی است که به علت انتقال لخته خونی به دستگاه گردش خون ریوی ایجاد می‌گردد. پیشگیری از آمبولی ریه مهمترین دلیل جهت درمان بیماران مبتلا به ترومبوز سیاهرگی عمقی است، چون ترومبوز در مراحل اولیه ممکن است سست و شکننده بوده و به خوبی به دیواره عروق متصل نباشد. آمبولی ریوی ممکن است منجربه مرگ بیمار گردد.

تورم بیش از حد اندام و احتمال سیاه شدن پا عارضه دیگر این بیماری است که خوشبختانه نادر است.

عارضه دراز مدت و آزر دهنده این بیماری نارسایی مزمن وریدی است که به صورت ورم پاها هنگام راه رفتن و در طی روز بوده و با خوابیدن در شب کاهش می یابد . به تدریج لکه های قهوه ای رنگ در ناحیه ساق پا ایجاد شده که در صورت عدم تشخیص ودرمان این لکه ها سیاه رنگ شده ونهایا زخم شده که به درمانهای معمول زخم پاسخ نمی دهند.

درمان مراحل اول شامل بستري و استفاده از هپارين يا انوکساپارين و سپس استفاده از داروي ضد انعقاد خوراکي بصورت سرپايي است.

طول مدت استفاده از داروي ضد انعقاد خوراکي وابسته به علت، وسعت و ميزان عارضه اين بيماري 6 ماه، يک سال و يا تا آخر عمر متفاوت است که توسط پزشک تصميم گيري مي شود.

کنترل دقيق هر ماه توسط پزشک در طول پيگيري بسيار ضروري است. خطر عود مجدد لخته و يا عارضه خونريزي را بايد جدي گرفت . مصرف کم دارو خطر عود مجدد و مصرف زياد دارو سبب خونريزي مي شود و ميزان مصرف در افراد مختلف کاملاً متفاوت است که با آزمايش و پيگيري ماهانه بايد تنظيم شود.


 


هر گونه سوالی در این زمینه دارید از طریق ایمیل این نشانی پست الکترونیک دربرابر spambot ها و هرزنامه ها محافظت می شود. برای مشاهده آن شما نیازمند فعال بودن جاواسکریپت هستید مطرح کنید.

بازنگری : آذر ماه 1398

جراحي عروق

 

آدرس مطب :  مشهد میدان بيمارستان امام رضا (ع)  - ابتدای خیابان رازی – ساختمان پزشکان رازی تلفن مطب:   38553575 (9851+)

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به دکتر حسن راوری می باشد و هرگونه کپی برداری از مطالب آن تنها با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright (C) 2012 by http://www.Rahefardaco.ir. All Rights Reserved .

 ravarih@mums.ac.ir     hassanravari@yahoo.com