1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

تنگی کاروتید (سرخرگ گردن)

PDFچاپنامه الکترونیک

تنگی کاروتید (سرخرگ گردن)

تنگی کاروتید به معنی تنگ شدن وبسته شدن شریان کاروتید در ناحیه گردن می باشد. شریان کاروتید خون مغز را تأمین میکند. این انسداد ثانویه به رسوب چربی به صورت پلاک در شریان با نام آترواسکلروز می باشد.رسوب با تجمع چربی در لایه داخلی جدار رگ که به تدریج موجب نامنظمی ، تنگی و سرانجام انسداد می گردد. این پلاک به نوبه خود می تواند موجب تشکیل لخته و جابجایی به سمت مغز و ایجاد سکته مغزی (Stroke) می گردد.

سکته مغزی موجب قطع جریان خون به یک ناحیه مغز و در نتیجه نرسیدن مواد غذایی و اکسیژن و در نهایت آسیب پایدار به سلولهای مغز می گردد.سکته مغزی عامل مهمی برای ناتوانی و مرگ بیماران است وتنگی کاروتید یکی از علل آن می باشد.

علل

فاکتورهای خطر زیادی برای تنگی کاروتید ذکر شده است از جمله عبارتست از:

سن بالا ، فشارخون بالا ، سیگار ، کلسترول بالا بویژه LDL ، دیابت یا قند خون بالا و چاقی.

علائم

علائم بسته به درگیری ناحیه مغزی است، هرچند بسیاری از بیماران بدون علامت هستند و تنگی در حین معاینه کشف می شوند. بیماری ممکن است خود را بصورت کاهش بینایی یا ضعف و گزگز در اندامها یا گنگ و مبهم صحبت کردن یا عدم توانایی در بیان کلمات و یا نهایتا به صورت اختلال هوشیاری ظاهر شود. در چنین مواقعی برای جلوگیری از یک سکته واقعی مشاوره اورژانس با یک جراح عروق حیاتی است.

تشخیص

شنیدن صدا با گوشی پزشکی بر روی ناحیه تنگی شریان کاروتید مجاور زاویه فک تحتانی  یک روش تشخیصی در اثر ایجاد جریان گردبادی در ناحیه تنگی است. سایر روشهای تشخیصی عبارتند از : 1- سونو داپلر: یک روش غیر تهاجمی براساس امواج فوق صوت که می تواند تصاویر آناتومیک را به صورت سایه نمایان سازد. 2- MRA : بر اساس امواج مغناطیسی می تواند عروق را نمایان سازد. 3- آنژیوگرافی: روش استاندارد برای تصویر سازی از عروق است که پس از تزریق ماده حاجب به داخل رگ با اشعه ایکس عکسبرداری می شود.

در اکثر موارد برای تشخیص و تصمیم گیری درمان انجام سونو داپلر رنگی توسط فرد متبحر کافی است.

درمان

براساس علامت دار یا بدون علامت داربودن بیماری است.روشهای درمانی عبارتند از:

1-روشهای مدیکال یا دارویی

2-اندارترکتومی: خارج کردن پلاک چربی از داخل رگ به روش جراحی

3-روشهای اندوواسکولار یا داخل عروقی: قرار دادن فنر یا استنت در رگ

تصمیم به انتخاب نوع روش درمانی به عوامل متعددی وابسته است  که توسط جراح عروق بعد از معاینه و بررسی لازم گرفته می شود .

 

هر گونه سوالی در این زمینه دارید از طریق ایمیل این نشانی پست الکترونیک دربرابر spambot ها و هرزنامه ها محافظت می شود. برای مشاهده آن شما نیازمند فعال بودن جاواسکریپت هستید مطرح کنید.

بازنگری : آذر ماه 1398

جراحي عروق

 

آدرس مطب :  مشهد میدان بيمارستان امام رضا (ع)  - ابتدای خیابان رازی – ساختمان پزشکان رازی تلفن مطب:   38553575 (9851+)

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به دکتر حسن راوری می باشد و هرگونه کپی برداری از مطالب آن تنها با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright (C) 2012 by http://www.Rahefardaco.ir. All Rights Reserved .

 ravarih@mums.ac.ir     hassanravari@yahoo.com