1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

روش هاي درمان واريس

PDFچاپنامه الکترونیک

روش هاي درمان واريس

پيشگيري و درمان اوليه با جوراب واريس

يکي از روش هاي متداول جهت پيشگيري از ايجاد واريس و گاهاً جهت بهبود و درمان موارد اولیه و خفیف بیماری استفاده از جوراب هاي واريس مي باشد.. باید توجه داشت که جورابهای واریس انواع بسیار زیادی داشته که ضروری است نوع استاندارد ، با فشار مناسب ، سایز و طول مناسب هر فرد استفاده گردد.لذا فقط با نظر جراح عروق ویا پزشک آگاه به این مطلب جوراب تهیه شود.

توجه شود جوراب واریس به هیچ عنوان سبب از بین رفتن واریس نمی گردد. فقط از پیشرفت آن جلوگیری کرده و مانع لخته شدن خون در ورید های واریسی می شود.

درمان تزريقى(اسكلروتراپى)

اين رايج ترين روش درمانى براى وريدهاى تار عنكبوتى است. در يك معاينه سرپايى، پزشك مقادير اندكى از يك ماده شيميايى محرك را به درون وريدها تزريق مى كند كه سبب التهاب و تورم ديواره هاي وريد و چسبيدن آنها به يكديگر مى شود وبدين ترتيب وريد براى هميشه بسته مى شود .

تزریق دارو با سوزن بسیار ظریف ( چند برابر نازکتر و ظریفتر از سوزن انسولین) انجام می شود. بلافاصله بعد از تزریق فرد می تواند راه برود و کارهای عادی خود را انجام دهد.

بر اساس میزان پاسخ بدن افراد به دارو و همچنین وسعت و تعداد رگهای واریسی ممکن است اسکلروتراپی یکبار و یا چند مرتبه با فاصله زمانی حدود یک ماه انجام شود. به طور معمول 2-3 جلسه نیاز است.

اگر سابقه حساسیت به گل، مواد غذایی و دارو ندارید این روش درمانی مناسب ترین روش درمانی واریس تار عنکبوتی است.

بعد از اسکلروتراپی جهت جلوگیری از ایجاد وریدهای واریسی جدید توصیه به فعالیت ورزشی هوازی و پرهیز از ایستادن و یا نشستن طولانی مدت و در موارد خاص استفاده از جوراب استاندارد و با فشار کم می گردد.

در هر جلسه چندين تزريق انجام مى شود تا اين كه همه وريدها درمان شوند. پس از هر جلسه بايد از جوراب فشار دهنده براى دو يا سه روز استفاده كرد تا وريدها بسته شده و دردناكى و كوفتگى به حداقل برسد.

عوارض احتمالى شامل واكنش حساسيتى به ماده شيميايى، سوزش در محل تزريق، ورم و جراحت پوستى است. با قطع جريان خون وريدى، بافت ترميمى ايجاد شده و وريد به تدريج ناپديد مى شود. ممكن است در ناحيه درمان شده خطوط قهوه اى ايجاد شوند كه معمولاً به تدريج ناپديد مى شوند.

اسكلروتراپى عموماً فقط براى وريدهاى تارعنكبوتى يا وريدهاى واريسى بسيار كوچك به كار مى رود. در اين شيوه درمانى بيمار مى تواند انتظار بهبود 50 تا90 درصدى در وريدهاى تارعنكبوتى داشته باشد، اما ممكن است وريدهاى جديد در همان محل ايجاد شوند.

ليزر براى وريدهاى تارعنكبوتى:

وريدهاى تارعنكبوتى با عبور دادن ليزر از سطح پوست نيز، قابل درمان هستند. اشعه ليزر وريدها را منقبض و چروكيده كرده و استفاده از يخ و يك بى حس كننده موضعى به حفاظت از پوست و كاهش درد كمك مى كند.

درمان با ليزر معمولاً در دو يا سه جلسه به صورت سرپايى انجام شده و تنها براى وريدهاى بسيار ظريف مناسب است. ممكن است قرمزى يا تورم زودگذري پس از كاربرد اين روش ايجاد شود. درمان با ليزر همانند اسكلروتراپى از بروز وريدهاى تارعنكبوتى جديد در نزديكى محل درمان جلوگيرى نمى كند.

ليزر براى وريدهاى واريسى:

انرژى ليزر را مى توان با روشى به نام ليزر درمانى درون وريدى (EVLT) در داخل وريد به كار برد. پزشك با هدايت سوند، وريد را سوراخ كرده و يك سيم راهنما را به درون نقطه اى كه خون از آنجا شروع به پس زدن مى كند، مى فرستد. سپس يك فيبر ليزرى به درون آن فرستاده مى شود و اشعه ليزر تابانيده مى شود تا وريد را از درون گرم كند. التهاب حاصله سبب به هم چسبيدن ديواره هاى وريد مي گردد و در نهايت بافت ترميمى ايجاد مى شود.

درمان لیزر برای وريد واريسي، زير بى حسى موضعى و در مطب پزشك و یا در اتاق عمل قابل انجام است. شما مى توانيد به سرعت به فعاليت عادى بازگرديد، اگرچه ناچار هستيد براى چندين روز جوراب فشارنده بپوشيد. علائم ممكن است به دليل كاهش فشار بر روى وريدها طى يك يا دو هفته بهبود پيدا كنند اما تغييرات ظاهرى نياز به زمان بيشترى دارند. دو يا سه ماه بعد پزشك ساق پاهايتان را دوباره بررسى مى كند تا ببيند كه آيا وريدها ناپديد شده اند يا نه.

با قطع جريان غيرطبيعى خون، وريدهاى واريسى باقيمانده در صورتى كه كوچك باشند با اسكلروتراپى و اگر بزرگ باشند با فلبكتومى (خارج كردن وريد با جراحى) قابل درمان هستند.
راديو فركانس حرارتى داخل وريدى (VNUS) :

اين روش به پزشك امكان مى دهد كه به جاى ليزر با امواج راديويى، داخل وريدهاى واريسى را گرم كند. اين روش نيز همانند EVLT در مطب پزشك و یا در اتاق عمل و زير بى حسى موضعى انجام مى شود، اما به زمان بيشترى نياز دارد. پس از آن بيمار ممكن است تورم و درد را تجربه كند و شانس عود 10 درصد است.

جراحى :

جراحى براى خارج كردن وريد واریسی بزرگ و یا وریدهای پیشرفته پر پیچ وخم میباشد. اين روش در اتاق عمل و زير بيهوشى عمومى  و یا بى حسى اسپاینال انجام مى شود.

معمولا با دو برش  پوستی درروی وريد واريسى  که در ناحیه ساق پا و ران داده مي شود  ورید مشخص شده و انتهاى آنها را بسته می شود. به وسیله یک دستگاه ورید واریسی که دریچه های لانه کبوتری آن تخریب شده است از بدن خارج میگردد . بيمار مى بايست براى یک هفته از بانداژکشی يا جوراب فشارنده استفاده كند.

فلبكتومى (phlebectomy) :

فلبكتومي روشي جديدتر با زمان‌ بهبودي‌ كوتاه‌تر است.

فلبكتومي سرپايى يك روش درماني ساده است كه در زير بى حسى موضعى انجام مى شود. برش هاى كوچكى در طول وريد واريسي داده مى شود و وريد، قطعه قطعه از بدن خارج مى شود.

 

هر گونه سوالی در این زمینه دارید از طریق ایمیل این نشانی پست الکترونیک دربرابر spambot ها و هرزنامه ها محافظت می شود. برای مشاهده آن شما نیازمند فعال بودن جاواسکریپت هستید مطرح کنید.

بازنگری : آذر ماه 1398

جراحي عروق

 

آدرس مطب :  مشهد میدان بيمارستان امام رضا (ع)  - ابتدای خیابان رازی – ساختمان پزشکان رازی تلفن مطب:   38553575 (9851+)

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به دکتر حسن راوری می باشد و هرگونه کپی برداری از مطالب آن تنها با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright (C) 2012 by http://www.Rahefardaco.ir. All Rights Reserved .

 ravarih@mums.ac.ir     hassanravari@yahoo.com