1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

واریس چیست و چرا ایجاد می شود ؟

PDFچاپنامه الکترونیک

واریس چیست و چرا ایجاد می شود ؟


واریس چیست و چرا ایجاد می شود ؟

واريس یک بیماری شايع است  بطوری که 10 تا 20 درصد افراد جامعه به این بیماری مبتلا هستند. بسياري از مردم در خانواده خود اين مشکل را دارند. احتمال بروز واريس در زنان چند برابر مردان است.

واریس بیماری است كه در طی آن سیاهرگ ها ( وریدها ) گشاد ، طویل و مارپیچی  می‌شوند. کار سیاهرگ ها بازگردانیدن خون بدون اکسیژن از اندام های بدن به قلب است تا قلب برای تامین اکسیژن مورد نیاز خون، آن را به شش ها بفرستد. این مشكل به طور عمده در دیواره ی سیاهرگ های قسمت پاها دیده می‌شود. سیاهرگ هاى ساق پا کار دشوارترى دارند، چرا که باید خون را در مسیری طولانى، در خلاف جهت جاذبه زمین به سمت قلب برانند. در سیاهرگ ها دریچه هاى یک طرفه اى قرار دارند که کار آنها پیشگیرى از بازگشت خون به عقب است. اگر این دریچه ها کار خود را به خوبى انجام ندهند، خون به عقب بازمی گردد و در سیاهرگ ها تجمع می یابد و سبب تورم آنها مى شود. واریس هنگامی ‌رخ می‌دهد كه این دریچه‌ها دچار نارسایی شده باشند و به فعالیت طبیعی خود ادامه ندهد.

بعضی از سیاهرگ‌های واریسی به طور عمیقی درون ساق پا قرار داشته و قابل مشاهده نیستند. سیاهرگ هاى متورم و بادکرده به دو شکل دیده مى شوند: وریدهاى طنابی و وریدهاى تارعنکبوتى(تلانژکتازى)

عکس واریس تارعنکبوتی و واریس  طنابی

وریدهاى طنابی بزرگ تر بوده و به رنگ آبى تیره یا ارغوانى هستند و اغلب در سطح پوست، به صورت پرپیچ و خم دیده مى شوند. بزرگ ترین و طولانى ترین ورید سطحى، ورید صافن بزرگ است که از سمت داخلى مچ پا وارد کشاله ران مى گردد. اين وريدها ظاهر بد شکل دارند. گاهي اوقات اين وريدها متورم مي شوند و حين تماس حساس هستند.

وریدهاى تارعنکبوتى، کوچک ترند و شبیه تارهاى عنکبوت به نظر مى رسند و رنگ آنها آبى یا قرمز است.این ورید ها به سطح پوست نزدیک بوده و درد و تورم ندارند زمانى که دریچه ها در مسیر این ورید و یا اتصالات آن با سایر وریدها خراب مى شوند، خون، تجمع یافته و یا در شاخه هاى وریدى به عقب بازمى گردد و واریس را ایجاد مى کند.

عدم کارائی دریچه ها و گشاد شدن وریدها مانع جريان خون مي شود که در اين صورت باعث تورم ناحيه ، خارش پوست ، درد در ناحيه مبتلا  و مستعد ایجاد لخته مي شوند.

واريس با هر وسعت و شدتي که باشد بايد درمان شود چرا که سير بيماري به طرف شدت بيشتر و خطر عارضه شدن بصورت خونريزي ، ايجاد لخته، ايجاد لکه هاي قهوه اي ، زخم و يا تورم پاها مي باشد. درمان در مراحل ابتدايي راحت تر، سريعتر ،کامل و دائمي است. اگر واريس درمحله اول درمان نشود و به مرحله عوارض آن برسد درمان مشکل تر بوده و ممکن است تمام علائم و عوارض برطرف نشود.

 

واریس تارعنکبوتی واریس  طنابی

هر گونه سوالی در این زمینه دارید از طریق ایمیل این نشانی پست الکترونیک دربرابر spambot ها و هرزنامه ها محافظت می شود. برای مشاهده آن شما نیازمند فعال بودن جاواسکریپت هستید مطرح کنید.

بازنگری : آذر ماه 1398

جراحي عروق

 

آدرس مطب :  مشهد میدان بيمارستان امام رضا (ع)  - ابتدای خیابان رازی – ساختمان پزشکان رازی تلفن مطب:   38553575 (9851+)

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به دکتر حسن راوری می باشد و هرگونه کپی برداری از مطالب آن تنها با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright (C) 2012 by http://www.Rahefardaco.ir. All Rights Reserved .

 ravarih@mums.ac.ir     hassanravari@yahoo.com