1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

ادم لنفاوی یا لنف ادم ( پا فیلی )

PDFچاپنامه الکترونیک

ادم لنفاوی یا لنف ادم ( پا فیلی )


 تعریف :

تجمع مایع سرشار از پروتئین( لنف) در بافت به دلیل اختلال در تخلیه لنف، لنف ادم نامیده می شود.

آسیب شناسی:

مایعات بدن از طریق دو سیستم گردش خون و لنف جابجا میشوند.  مویرگهای خونی در هر نقطه از بدن بدون وقفه در حال ترشح آب، پروتئین و سایر مواد به فضای بین سلولی هستند.  قسمت عمده آب و مواد خارج شده از مویرگها به داخل وریدها بازجذب شده و مجددا" وارد گردش خون میشوند. در این میان مولکولهای درشت پروتئین قادر به عبور ازجدار وریدها نبوده لذا به همراه مقداری آب وارد عروق لنفی شده و از طریق سیستم گردش لنف از محیط خارج میشوند. مایع لنف در مسیر خود از داخل غدد لنفی، که در واقع ایستگاههای فیلتر کننده لنف به شمار میروند، عبور و  نهایتا" در نزدیکی قلب وارد گردش خون میشود.

اگر بنا به دلایل مختلف سیستم لنفی قادر به خارج کردن مایع لنف ازموضع نباشد، آب و پروتئین در بافت تجمع میابد که به آن ورم لنفی یا لنف ادم میگوییم.  این ورم در هر نقطه ای از بدن میتواند ایجاد شود ولی اغلب در دست یا پا اتفاق می افتد.

انواع ادم لنفاوی:

لنف ادم به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم می شود:

نوع اولیه به دلیل وجود اختلالات ساختمانی یا عملکردی  که در زمان جنینی به وجود آمده ظاهر می شود

نوع ثانویه فرم شایع تر بیماری است و به دنبال انسداد و تخریب مسیرهای لنفاوی در اثر عفونت، صدمات بافتی ناشی از تصادفات و یا جراحی ها بوجود می آید. بیماری های بدخیم چه از طریق تهاجم مستقیم به سیستم لنفی و چه به دنبال جراحی و رادیوتراپی برای درمان سرطان، میتوانند سبب لنف ادم شوند . به طور متوسط حدود 30% از مبتلایان به سرطان پستان ممکن است بعد از درمان بیماری در طول عمر خود مبتلا به لنف ادم شوند.

علائم و تظاهرات بیماری:

بیماری بصورت تورم آهسته پا یا دست بدون درد و تغییر در رنگ یا ظاهر اندام بروز میکند. ورم از انگشتان شروع و به طرف بالا گسترش می یابد. معمولا تورم طی چندین ماه و اندک اندک  ایجاد میگردد . ورم در طول روز و با پایین نگه داشتن اندام افزایش می یابد و با بالا نگه داشتن طی خواب شبانه از میزان تورم تا حدی کم میگردد ولی از بین نمیرود .

در اکثر موارد این بیماری بعد از چندین سال از شروع آن و بعد از مراجعات متعدد به پزشکان مختلف و انجام آزمایشات مکرر از سیستم قلبی ، کبدی ، کلیوی و وریدی تشخیص داده می شود.

عوارض لنف ادم :

لنف ادم به عنوان یک بیماری پیشرونده می تواند موجب  عوارض آزار دهنده و ناتوان کننده  شود:

ورم لنفی زمینه را برای رشد میکربها فراهم نموده و عضو مرتبا" دچار عفونت نسج نرم به نام لنفانژیت میشود که در بسیاری از موارد برای درمان به بستری در بیمارستان نیاز است.

سنگینی موجب درد، بی حسی و محدود شدن حرکات عضوشده و کارایی بیمار را درمحیط کار و منزل به مرور کم میکند.

اثرات روانی این بیماری چشمگیر بوده  و به مرور موجب افسردگی و کناره گیری فرد از اجتماع میشود.


چه کسانی در معرض خطر ابتلا به لنف ادم هستند؟

به طور قطع نمی توان پیشگویی کرد که چه کسی در آینده دچار لنف ادم خواهد شد، اما وضعیت های خاصی ممکن است احتمال وقوع آن را بیشتر کنند. این موارد عبارتند از:

جراحی های وسیع و تخلیه تعداد زیاد غدد لنفاوی زیر بغل و ناحیه کشاله ران

پرتودرمانی بعد از انجام عمل جراحی به زیر بغل و ناحیه کشاله ران

عفونت دست و یا صدمه به عروق لنفاوی


روش های کنترل لنف ادم:

توجه: درمان لنف ادم، درمان نگه دارنده و طولانی مدت است و پا بخصوص در مراحل اولیه بخوبی قابل کنترل است بطوری که طی 6 ماه درمان و پیگیری مناسب تورم و اختلاف سایز اندام از بین می رود.

بهتر است با رعایت احتیاطات لازم از بروز لنف ادم تا حد ممکن جلوگیری کرد.

روشهای متعددی جهت کنترل لنف ادم پیشنهاد میشود. با استفاده از این روشها   می توان با افزایش سرعت تخلیه لنف و کاهش حجم عضو به منظور نگهداری عضو در سایز مطلوب آن را کنترل کرد برای به حرکت درآوردن مایع لنف در بافت زیرجلدی از روش هایی مانند استفاده از آستین ها و جورابهای کشی همراه با ورزش کردن، پمپ کردن مایع با استفاده از مانورهای انجام شده با دست و یا دستگاه پمپ فشاری، استفاده می شود.

کلیه ورزشهای لازم و نحوه  حفاظت از پوست آموخته میشود. باید توجه داشت که انجام هر گونه ماساژ خشن بر روی عضو صدمه بیشتری را به بافت وارد خواهد کرد.

حرکات ورزشی مخصوص که به منظور افزایش اثر پمپ عضلات بر روی سیستم لنفی طراحی شده، باید به طور مرتب و با توصیه درمانگر در منزل انجام شود.

پوست اندام متورم مستعد به خشکی و ترک خوردگی است.  باید از خشکی پوست که زمینه را برای عفونت آماده میکند، جلوگیری شود.  مرطوب کردن پوست بعد از هر بار دوش گرفتن و نیز قبل از بانداژ نتایج خوبی را به دنبال دارد .

دوره درمان بر حسب میزان ورم متفاوت میباشد و وقتی حجم عضو به حداقل ممکن رسید، اقدام به تهیه آستین یا جوراب کشی مخصوص میشود.

بیمار باید در طی روز آستین یا جوراب کشی را بپوشد.  وضعیت اندام و کیفیت آستین در فواصل زمانی منظم توسط پزشک کنترل میشود که به این ترتیب با حفاظت دقیق از عضو انتظار میرود حجم اندام به مرور کاهش یابد.

درمان داروئي : در موارد خاص طبق نظر پزشک استفاده از داروي دافلون و برخي داروهاي کمکي ديگر به کاهش تورم و سرعت بخشيدن دردرمان کمک کننده است.

هر گونه سوالی در این زمینه دارید از طریق ایمیل این نشانی پست الکترونیک دربرابر spambot ها و هرزنامه ها محافظت می شود. برای مشاهده آن شما نیازمند فعال بودن جاواسکریپت هستید مطرح کنید.

بازنگری : آذر ماه 1398


جراحي عروق

 

آدرس مطب :  مشهد میدان بيمارستان امام رضا (ع)  - ابتدای خیابان رازی – ساختمان پزشکان رازی تلفن مطب:   38553575 (9851+)

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به دکتر حسن راوری می باشد و هرگونه کپی برداری از مطالب آن تنها با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright (C) 2012 by http://www.Rahefardaco.ir. All Rights Reserved .

 ravarih@mums.ac.ir     hassanravari@yahoo.com